Tudjuk, hogy idő- és munkaigényes a lábazat felújítása, de megkerülhetetlen feladat, ha nem akarod, hogy a vizesedés tönkretegye, és az egész ház stabilitását veszélyeztesse.
Fogadjunk, hogy ha ránézel egy házra, nem a lábazatra esik először a pillantásod! Pedig a lábazat kulcsszerepet játszik az épület szerkezeti stabilitásában és víz elleni védelmében. Ezért fontos, milyen állapotú a lábazat.
Miért lényeges a lábazat állapota?
Először is, a lábazat átveszi az alapzattól az épület terhelését, és biztosítja annak stabilitását.
Továbbá megakadályozza a talajból felszivárgó nedvesség bejutását az épületbe, védi a falakat a csapadékvíz és az olvadó hó által okozott nedvesedéstől.
Hőveszteség szempontjából is kritikus terület, hiszen az épület alsó része érintkezik a talajjal. (Ezért sem maradhat el a lábazat hőszigetelése.)
Ezen felül esztétikai funkcióval is bír, hiszen látványával hozzájárul az épület megjelenéséhez vagy árulkodik a ház általános állapotáról.
Ha átázott, salétromos, az nem csak kevéssé bizalomgerjesztő, hanem hosszú távon kockázatos is, mivel a lábazat károsodása veszélyezteti az egész ház szerkezeti stabilitását.
A lábazat nedvesedésének okai
A lábazat van a leginkább kitéve az időjárás hatásainak, a csapadéknak a talajból felszivárgó nedvességnek.
A talajból felszivárgó víz érheti a lábazatot, különösen akkor, ha a vízszigetelés elöregedett vagy teljesen hiányzik. Az olyan építőanyagok ugyanis, mint amilyen a tégla vagy a cement, valamilyen mértékben porózus szerkezetűek, és a mikrokapillárisokon keresztül a víz a talajból fokozatosan felfelé mozog, a fal pedig átnedvesedik. Ez az úgynevezett kapilláris nedvesség.
Ez a nedvesség sókat szállít, a sók a párolgási zónában kiválnak, és salétromosodást okoznak.
Miért kezd vizesedni a lábazat? Elsősorban azért, mert rossz a vízszigetelés, vagy eleve hiányzik. Emiatt a szerkezet nemhogy nem vezeti el a vizet, hanem egyenesen felszívja a talajból. Főleg régebbi építésű házaknál fordulhat elő, ahol nem volt megfelelő a vízszigetelés.
És honnan juthat könnyen víz a fal tövébe, hogy eláztassa a lábazatot? Leggyakrabban a járdáról visszaverődő esőcseppekből, a felfröccsenő csapadékvízből.
Előfordul, hogy a ház mellett futó járda a ludas: ha törött, repedezett, hiányos, a járda az épület felé lejt, vagy ha a járda el van csúszva az épülettől és az így kialakult résbe befolyik az esővíz. Természetesen ilyenkor a lábazat szigetelése, felújítása mellett a járdát is javítani kell.
A cserére szoruló ereszcsatorna-rendszer is okozhat vizesedést. Ha a tetőről lefolyó csapadékot az eresz nem képes megfelelően elvezetni, a víz közvetlenül az épület lábazatához jut, és lassan eláztatja.
Mi a teendőd?
Az első, hogy megállapítod, pontosan mitől ázik a lábazat. Vizsgáld meg a járda lejtését és állapotát, valamint az ereszcsatorna és a vízelvezető rendszerek állapotát. Ellenőriztesd szakemberrel a vízszigetelés hiányát vagy meglétét és állapotát. Ha megvan, mi a gond, megszüntetheted a kiváltó okot és nekiláthattok a lábazat szigetelésének és felújításának.
Ha a járda az épület felé lejt, alakítsd át úgy, hogy a víz kifelé vezesse el a csapadékot. A sérült, töredezett járdát cseréld ki, és bitumennel tömítsd a járda és az épület közötti hézagokat.
Cseréld le az ereszcsatornát vagy a sérült, hibás részeket, és gondoskodj róla, hogy a tetőről lefolyó víz a háztól legalább 2 méteres távolságban távozzon. Használhatsz tartályokat, föld alatti csatornarendszereket vagy kavicsos víznyelőt is a csapadék elvezetésére és/vagy felfogására.
Ha a lábazat felett nincs megfelelő vízszigetelés, utólag kell megoldani a védelmet.
Lábazat utólagos vízszigetelése
Azt tudnod kell, hogy többféle utólagos vízszigetelési módszer is létezik: lemezbeütéses, injektálós, bitumenes lemezes, vízszigetelő habarcs, szigetelésvédő dombornyomott lemez és dréncsöves.
Az acéllemezes eljárásnál a falazat vízszintes fugáit feltárják, ezután speciális, rozsdamentes acéllemezeket préselnek be a fugákba, amelyek megakadályozzák a talajnedvesség kapilláris felszívódását. A beütött lemezek körüli réseket vízzáró anyaggal töltik ki.
Az injektálásos módszernél olyan vegyi anyagokat juttatnak a falazatba, amelyek hidrofób réteget képeznek, megakadályozva a nedvesség felszívódását. Először a falazat alsó részén, meghatározott távolságokra lyukakat fúrnak, amelyekbe ezután szilikon bázisú vagy akrilát gél alapú anyagot injektálnak. Az anyag a pórusokba jutva hidrofóbizálja a falazatot vagy kitölti a kapillárisokat.
A szigetelésvédő dombornyomott lemez egy nagy sűrűségű polietilén (HDPE) alapanyagú, bordázott vagy nútos felületű szigetelőlemez. Megakadályozza a talajból származó nedvesség átszivárgását a falazatra, óvja az alatta lévő vízszigetelő réteget (például bitumenes lemezt) a mechanikai sérülésektől, például visszatöltéskor, valamint biztosítja a talajvíz és a csapadékvíz elvezetését a fal felületétől. Ennél az eljárásnál a ház körül kitermelik a talajt, hogy hozzáférjenek a lábazathoz és az alapfalakhoz. A lemezt a bordázott felületével a fal felé helyezik, hogy a levegő és a nedvesség szabadon áramolhasson; a felső részt szegéllyel rögzítik, ami megakadályozza, hogy talaj vagy szennyeződés jusson a lemez mögé. Rendszerint dréncsövekkel kombinálják a víz elvezetése miatt.
Amennyiben a homlokzat nem nedvesedik, a lábazat feletti vízszigetelést már nem kell elvégezni, jöhet a homlokzat és a lábazat együttes szigetelése.
Milyen szigetelés használható a homlokzathoz és a lábazathoz?
A lábazat vízszigetelése és hőszigetelése azért lényeges, hogy ne alakuljon ki hőhíd a lábazat és a homlokzat találkozásánál, így itt megelőzhető legyen a fal nedvesedése és a penészképződés.
A homlokzatra kőzetgyapotot vagy hagyományos EPS, illetve grafitos EPS-lemezt is be lehet építeni. A vízzáró lábazati szigeteléshez viszont XPS szigetelőanyagot kell használni, mert annak minimális a vízfelvétele.
A homlokzat és a lábazat vízzáró szigetelésénél ügyelni kell arra, hogy a homlokzati és a lábazati falszerkezet teljes keresztmetszetének hőszigetelése lehetőleg ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezzen, hogy elkerüljük a hőhidak kialakulását. Arra is figyelni kell, hogy egy síkban legyen a homlokzati szigetelés és a lábazati szigetelés. Ha ez valami miatt nem oldható meg, úgynevezett vízorrot építenek be a lábazati és a homlokzati szigetelés találkozásához, ami a homlokzati falról érkező vizet kivezeti a lábazat homlokzatnál kijjebb található felülete elé.
Felújító vakolat alkalmazása
A nedvesség- és sóterhelés csökkentésére felújító vakolatot szokás használni. Porózus szerkezete lehetővé teszi, hogy a nedvesség pára formájában távozzon, a sókat viszont megkösse a vakolat belsejében.
A felújító vakolat felhordását gúzolással kezdik, hogy elősegítsék a vakolat tapadását, ezután felhordják a vakolatot a kellő vastagságban, majd elsimítják, végül színezik.
A lábazat nedvesedésének és salétromosodásának kezelése időrabló és költségigényes folyamat. Azonban elengedhetetlen a ház szerkezeti stabilitásának és esztétikai megjelenésének megőrzéséhez.
Az okok pontos feltárása, a megfelelő szigetelési technikák alkalmazása és a szakszerű javítás – hozzáértő szakemberek segítségével! – biztosítja, hogy otthonod ellenálljon az időjárás káros hatásainak, és értékét hosszú távon megőrizze.
Ha a lábazat felújításához keresel építőanyagokat, nézz körül webáruházunkban, például a szigetelés menüpont alatt.
Kapcsolódó cikkek:
Házépítés lépésről lépésre – az alapozás
Lábazat szigetelésére tökéletes az XPS szigetelőanyag
Vízszigetelés: eső előtt köpönyeg