Neked is az egyik legnagyobb álmod, hogy saját családi házat építhess, amit aztán évtizedeken át otthonnak nevezhetsz? Akkor kezdd az alapoknál!
Mielőtt belevágnál, érdemes tisztában lenned az építkezés folyamatával, és az egymásból logikusan következő lépésekkel, hogy menet közben minél kevesebb buktatóba ütközz. E lépések egyike az alapozás.
A földmunka jelentősége az alapozásnál
Nem szabad elfelejteni, hogy az alapozás egyik előfeltétele a földmunkák precíz elvégzése. Akár pince épül, akár nem, a talaj előkészítése az építkezés egyik legfontosabb része. Gondoskodni kell a talaj megfelelő tömörítéséről és a teherbíró réteg eléréséről.
Fontos, hogy a kiásott talajt rétegenként tömörítsétek, hogy elkerüljétek a későbbi süllyedést. Ellenőrizzétek, hogy a talajvíz elvezetése megfelelő módon biztosított-e. Szükség esetén építsetek dréncsöves vízelvezető rendszert a ház körül.
Az alapozás lépései
- Az alapozás tekintetében két opció közül választhatsz attól függően, hogy szeretnél pincét vagy sem. Amennyiben nem épül pince, minimum 80 centiméteres alapot kell készíteni. Mielőtt az egészhez hozzálátnátok, célszerű tájékozódni a telek 10-15 km-es körzetében található betonkeverő telepek árairól.
- A betonozás előtt a vízvezetékszerelőnek – ugye, rá is gondoltál, amikor a kivitelező gárdát összeállítottad? - a szennyvízcsatornát, és a bejövő vízvezeték részére a védőcsöveket az alapba kell helyeznie.
- Az alapbeton betonozásánál mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a betontetőnek a végleges járdaszint alatt kell végződnie, úgy 10 centiméterrel.
- Az alap betonozása közben a betont tűvibrátorral tömöríteni kell.
- Az alaptető eldolgozásánál elemi tényező, hogy a felületi egyenetlenségi eltérések 5 cm-en belül legyenek. Amikor a lábazati beton készítésére kerül a sor, ne a zsalukövet válaszd, mert abba nem lehet elhelyezni vasszerelést. Talán kicsit borsosabb az ára, de mindenképpen talpkoszorút betonoztass, legalább c16-os betonnal, hiszen ez a csapóesőnek és a vízfelverődéseknek is ki van téve.
- Abban az esetben, ha a házat nem kell hőszigetelni, mivel csak külső vakolást kap, 2-2 centiméterrel minden oldalról kisebb legyen a lábazat külső mérete a tervezett mérettől eltérve. A lábazati falak méreteinél 1-2 cm-es eltérésnél nagyobb nem lehet!
- A kéményalapokat semmi esetre ne felejtsd ki!
- Miután megszilárdult a lábazati beton, el kell bontani a zsaluzatot a belső síkon, a külső síkon pedig meg kell emelni 8-10 cm magasságban. Ezután, el kell rendezni a lábazaton belüli területet, ha még szükséges, akkor fel kell tölteni, amit aztán tömöríteni kell.
- Ha megvan a szükséges feltöltés, aminek a tömörsége is megfelelő, akkor jöhet a vasszerelés elvégzése a feltöltés és az alapok tetejére. Ehhez nyugodtan használhattok hegesztett térhálót is, de ügyelj arra, hogy a háló vasának az átmérője ne legyen 8-8 mm-nél kisebb, az osztása 150x150-nél nagyobb. A tábláknak minden oldalon legalább 32 cm-rel át kell fedniük egymást, fontos ehhez mérten lefektetni őket. A csatlakozásoknál vékony lágyhuzallal kell összekötni őket, hogy ne történjen elmozdulás.
- Miután a vasszerelés megtörtént, jöhet az egész felület lebetonozása, minimum 8 cm-es vastagságban. Kulcsfontosságú, hogy e lépésnél a beton tökéletes mértékben vízszintes legyen!
Most nézzük, miben más, ha a pince építése mellett döntöttél!
Az alapozás lépései, ha pincénk is lesz
- Mivel ebben az esetben bőven a fagyhatár alatt van, és valószínű, hogy elérte a teherbíró talajt is, nem szükséges olyan mély alapot készíteni, mint akkor, ha nem épül pince.
- A következő lépés az alap megvasalása, vagyis a koszorú vasalat elkészítése. A méreteket a tervrajznak tartalmaznia kell.
- Majd a szigetelésvédő falazatot olyan méretben kell elhelyezni, hogyha fennáll a falazategyenetlenség lehetősége, akkor teherhordófalnak és a szigetelésbeszorító habarcsnak is legyen elegendő hely. Utóbbinak az a célja, hogy ne szúrják ki a falazati egyenlőtlenségek a feltöltés és az esetleges talajvíz során a falazatra rápréselődött szigetelést.
Vízszigetelés az alapozás során
Mindkét alapozási típus esetében kulcsfontosságú lépés a megfelelő vízszigetelés kialakítása. Ha a talajvízszint magas, vagy a föld természetesen nedves, elengedhetetlen a bitumenes vízszigetelő lemez használata, amely megakadályozza a talajnedvesség falba jutását. Fontos, hogy a vízszigetelést folytonosan kell elhelyezni, minden saroknál és illesztésnél gondosan átlapolva.
A vízszigetelés lépései a következők. Az alapbeton teljes megszilárdulása után egyenletes, sima felületre hordjátok fel a bitumenes vízszigetelő réteget. A szigetelést úgy helyezzétek el, hogy a lábazatra is felhajoljon legalább 20-30 cm magasságban, ezzel védve a falakat a talajvíz és a csapóeső ellen.
Amennyiben pincét építesz, víznyomás elleni szigetelést is alkalmazni kell, különösen a talajvízszint alatti területeken. Ez rendszerint bitumenes lemezből vagy folyékony vízszigetelő anyagokból történik.
Hőszigetelés lábazati beton és pincefal esetén
Nem maradhat el a hőszigetelés sem, amely már az alapozás és lábazat szakaszában megkezdődhet. A lábazati falakon extrudált polisztirolhabot (XPS) célszerű használni, mert ez az anyag kiválóan ellenáll a mechanikai hatásoknak, nedvességnek és a fagyásnak.
A vízszigetelés kialakítása után ragasszátok az XPS táblákat a lábazatra, ügyelve a szoros illeszkedésre. A szigetelőréteg külső felületét üvegszövet hálóval erősített vakolattal vonjátok be, amely megvédi az anyagot a mechanikai sérülésektől. A pincefalak esetében belülről is beépíthettek hőszigetelést, ha a falak túl hidegek lennének.
Hamarosan érkezik sorozatunk következő része: a falazás.
Építőanyagot webáruházunkban a zsalukő, tégla, födém, áthidaló, tetőfedés, ereszcsatorna, szigetelés, vakolat és festék, lakk, lazúr kategórák alatt vásárolhatsz.
Kapcsolódó cikkeink:
Házépítés lépésről lépésre - anyagok falazáshoz
Mikor milyen építési munkákat érdemes végezni?
Hogyan vásároljunk építőanyagot a neten