A finom szemcséjű kvarchomokot nem csak a térkövezéshez, hanem építőanyagok bekeveréséhez is használhatjuk.
Akár felújítás, házbővítés előtt állunk, akár most kezdünk építkezni, vagy akár csak a kertünket szeretnénk újjávarázsolni, célszerű megismerni az építőanyagokat. Nem árt, ha tudjuk, mit mire lehet használni, hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb anyagokat és azok közül is a jó minőségűeket. Az információszerzés mindig hasznos, mivel így tisztában leszünk azzal, hogy mit akarunk, és azt milyen minőségben, ezért a vásárlás is biztonságosabbá válik. Azért is jó eligazodni az építőanyagok között, mert a szakembereknek pontosabb útmutatást tudunk adni az elképzeléseinkről, emellett természetesen hatékonyabban tudjuk felügyelni az építkezés, felújítás menetét.
Bár a kvarchomokkal nap mint nap találkozhatunk, de ahhoz, hogy ott és úgy tudjuk felhasználni, ahol kell, érdemes alaposabban megismerni.
Mi is az a kvarchomok?
A kvarchomok az építőipar fontos alapanyaga. Mint minden homok, ez is a természetben található kőzetek és ásványi anyagok apró törmeléke, amelyek a természeti erők (csapadék, fagy, szél, napfény) hatására morzsolódtak fel.
A kvarc (szilícium-dioxid) a földkéregben leggyakrabban előforduló ásványfaj. Ennek ellenére jelentős, értékes anyag. Kristályokban előforduló változatai - mint amilyen a hegyikristály, az ametiszt, a rózsakvarc - voltak az első drágakövek. Mint kőzetek összetevője, a szilikát kőzetekben fordul elő. A kvarcról tudni kell, hogy nagy keménységű, emiatt a felszíni kőzetek lepusztulása során feldúsul, és tiszta kvarctörmelék, homok keletkezik.
A kvarchomok – egyéb ásványi törmelékkel együtt – a bomlásnak, oldódásnak erősen ellenálló kvarcszemekből áll.
A kvarchomok veszélytelen
Fő alkotóemele, a szilícium-dioxid (SiO₂) természetes ásvány. Nem tartalmaz toxikus vagy káros vegyi anyagokat.
A kvarchomok kémiailag stabil és nem reakcióképes, ezért nem bocsát ki káros gázokat vagy vegyületeket a környezetbe.
Az építkezéseken használt kvarchomok szemcsés, tehát nem oldódik vízben, és nem szivárog be a talajba vagy a vízforrásokba úgy, hogy az káros hatással járna.
Ha az építkezéseken rendeltetésszerűen használják (például beton készítéséhez vagy ágyazathoz), akkor semmilyen probléma nincsen vele.
Hasznosításáról röviden
A kvarchomokot az ipar számtalan területén használják. Többek közt az üveggyártás, a porcelán- és kerámia-előállítás, festékek, lakkok, ragasztók és a gitt előállításának egyik alapanyaga. Tisztításhoz is alkalmazt, homokfúvóval, kompresszorral régi bútorokról vagy fémtárgyakról lehet kíméletesen és eredményesen eltávolítani a festékréteget.
Ma már a fúvógépekben többféle anyagot használnak, részben a megmunkálandó felület anyagától, keménységétől függően.
Kvarchomokot, 0.01-1 mm szemcse átmérőjű sporthomokot használnak a sportpályák, például strandröpladához, mivel kopásállóságánál fogva nem keletkezik por, sérülésmentes játékot tesz lehetővé, nincsenek horzsolások, az ízületeket is jobban kíméli.
A 0,06-2 mm átmérőjű szemcsenagyságú gyephomokkal a füves sportpályák gyepének állagát javítják. A homokkal való felszórás után a fű könnyebben jut levegőhöz, a mohásodás és a gyomosodás visszaszorul.
A játszóhomokot játszótereken, kerti homokozókban használják.
Burkolólapok gyártásánál is felhasználják. Ez utóbbi különösen érdekes, mert a kvarchomok segítségével lesznek a lapok csúszásmentesek, ezzel növelik a járda érdességét.
A besöprő homokról részletesebben
A kvarchomok az építőiparban is szívesen használt finom homok.
A nálunk is kapható besöprő homok néven forgalmazott kvarchomok használatáról érdemes többet tudni.
A besöprő homokról a térkövezés utolsó mozzanaival kapcsolatban szoktunk beszélni. A ház-és kerttulajdonosok tisztában vannak azzal, hogy mennyire fontosak a jól megtervezett és jól megépített kerti utak. Míg a korábbi évtizedekben nem volt ritka a betonágyba helyezett térkő a családi házaknál, ma már a környezettudatosságnak köszönhetően egyre inkább a kavicságyba épített kerti út a gyakoribb. A csapadék elvezetése, a kert vízháztartásának egyensúlyban tartása, az épület állagának megóvása érdekében kedvezőbb ez a megoldás, mivel a térkövek között a víz el tud folyni.
A térkövek ágyazásához és a köztük lévő rést olyan anyaggal kell kitölteni, ami kiváló vízelvezető, és megfelelő a fugázáshoz.
A kavicságyba fektetett térkövezés alap kiásásával kezdődik, ebbe kerül a tömörített zúzottkő, és a felső rétegre egyenletesen elterítve a kvarchomok. A lerakott térkövek közé szintén kvarchomok kerül, mégpedig az úgynevezett besöpréses módszerrel. Ezek az apró szemcsék jól kitöltik a réseket, így biztosítva a lerakott kövek stabilitását, ha a besöprést szakszerűen végezzük. Öntsük a felületre a homokot, majd addig söpörjük, amíg minden fugát kitöltöttünk. Ezután egy újabb tömörítés következik rezgőlapos döngölővel, majd egy ismételt besöprés.Végül a megmaradt anyagot távolítsuk el.
A kvarchomokot nem csak a térkövezésnél tudjuk használni, építőanyagok bekeveréséhez is kitűnő termék.
Ha kvarchomokra lenne szükséged, webáruházunkban pár kattintással megrendelheted!
Kapcsolódó cikkek:
Gyönyörű térkövezési megoldások a kertben
Ezek a legnépszerűbb térkő típusok