A zsalukő elemek különböző méretekben kaphatók, és nem mindegy, mennyi betonra lesz szükségünk az üregek kitöltéséhez.
Az építőiparban egyre több olyan termék jelent meg az utóbbi időben, ami könnyebbé tette az építkezést. Ilyen a zsalukő is.
Mit készíthetünk zsalukővel?
Megjelenésével könnyebb lett az építkezés azoknál az épületeknél, amelyeknél nem volt szükség a nagy teherbírásra.
Felhasználása sokoldalú: kisebb épületek, pincék, támfalak, fogadószintek, derítők, garázsok falazatainak építésénél, illetve mezőgazdasági-ipari raktárak készítésénél praktikus építőanyag. A zsalukő nagyszerűen hasznosítható kerítések és kerítésalap építésére is.
Épületek felhúzásánál számolni kell azzal a ténnyel, hogy a beton hőszigetelő tulajdonsága kifejezetten rossz. Ezért, ha fontos a benti hőmérséklet, például egy raktárban állandó hőfokra van szükség, vagy egy nyaralót esetében nem akarjuk, hogy nyáron átforrósodjon, a megfelelő hőszigetelésről is gondoskodni kell.
Többszintes épületeknél, ahol nagy teherbírásra van igény, még mindig a hagyományos falazási eljárásokra és falazóanyagokra van szükség.
Hagyományos zsaluzás és zsalukő
A hagyományos zsaluzással mindenki találkozott már házak alapozásánál, lépcsők, betonjárdák, feljárók kiöntésénél. A zsalu a folyékony beton megtartására szolgál, annak megkötéséig. Ezután lebontják a szerkezetet, és sziklaszilárdan ott áll a beton.
Előfordul, hogy nincsen szükség erős alapozásra, vagy egyszerűbb, könnyebb módszerrel akarunk beton építményt készíteni. A zsalukő éppen erre szolgál. Ezek betonból készült üreges, alul és fölül nyitott formák arra szolgálnak, hogy betonmasszával megtöltve szilárd építőelemekké váljanak. A betonzsalut ebben az esetben nem kell lebontani, bár a megszilárdult töltőanyag adja a stabilitását.
A megerősítést nem lehet kihagyni
Ahhoz, hogy masszív szerkezetet hozzunk létre, nem mindegy, hogyan rakjuk fel az elemeket, és az erősítésről is gondoskodni kell.
A zsalukő elemeket egymáson elcsúsztatva, fél elemmel kezdve kell felrakni, úgy, hogy az üregek egymás fölé kerüljenek. A beleöntött beton így biztosítja a stabilitást.
Ha pedig falat építünk belőle, a megerősítés nem maradhat ki vízszintes és függőleges vasalattal.
Méretek és mennyiségek
A zsalukő elemek különböző méretekben kaphatók. Hosszuk 50 cm, magasságuk 23 vagy 25 cm, szélességük 15, 20, 25, 30, 40 cm. A legnagyobb kérdés, mennyi betont kell használnunk az üregek kitöltéséhez.
Egy raklapon az elemek nagyságától függően különböző számú elem található. Méretükből adódóan, különböző mennyiségre lesz szükség.
Szerencsére minden termék mellé műszaki adatlapot is kaphatunk. Ha egy gyakori méretet nézünk, ami az 50x30x23 cm, ahhoz köbméterenként 215 liter kitöltőbeton szükséges, elemenként 24,7 liter.
A webáruházunkban a termékek mellett ajánlások is találhatók, hogy milyen cement a legjobb a zsalukövek kitöltéséhez, de online ügyfélszolgálatunkon is segítséget lehet kérni.
Számítanak a betonkeverék tulajdonságai is
A betonkeverék aránya (cement, víz, homok, kavics) is befolyásolja az elkészült beton tartósságát. A magas minőségű beton ugyanis biztosítja, hogy a zsalukő szerkezete ellenálljon az időjárás viszontagságainak és a mechanikai terhelésnek.
Mivel a falak gyakran vannak kitéve nedvességnek, a vízzáró adalékanyagok használata javasolt a betonkeverékben. A vízzáróság fokozó adalékok a beton vízáteresztő képességének csökkenttik, így megelőzhető a víz átszivárgása és az ezzel járó károsodás.
Az önthetőség, vagyis a beton képlékenysége sem mindegy, mivel ez a tulajdonság határozza meg, hogy a betonmassza milyen jól tudja kitölteni a zsalukövek üregeit anélkül, hogy légbuborékok maradnának bennük. A megfelelően kevert beton egyszerűbben folyik be a zsalukövek üregeibe, így biztosítva a szilárdságot és a tartósságot.
A zsalukő és a beton kombinációja kiváló hőszigetelést biztosíthat, ha megfelelő vastagságú és minőségű betont használunk. Ennek különösen olyan épületeknél lehet jelentősége, amelyeknél fontos a belső hőmérséklet szabályozása: például raktárak vagy műhelyek esetében.
Gyakorlati tippek a betonöntéshez
A betonöntés folyamata során ügyelni kell arra, hogy a betont egyenletesen eloszlassuk a zsalukő minden részében. Használhatunk betonozáshoz vibrátort, ami segít a beton tömörítésében és a légbuborékok eltávolításában, így növelve az építmény stabilitását.
Költséghatékonyság
Miért ilyen fontosak a számítások zsaluzáskor? Azért, mert pontos mennyiség kiszámításával elkerülhető a pazarlás és az anyagköltség is csökkenthető.
Építkezéshez, bővítéshez webáruházunkban választhatod ki a számodra megfelelő zsalukövet!
Kapcsolódó cikkek
Mire jó a zsalukő? Mitől jó vagy rossz a zsalu?
Mire ügyeljünk, ha medencét építenénk a kertbe?