Kádár-kocka alaprajza: Hogyan tudod a régi elrendezést a mai igényekhez igazítani?

Építőanyag.hu

felújított házak vidéken

Neked is megvan, hogyan néznek ki a "Kádár-kocka" néven ismert szabályos négyzet alaprajzú házak? Esetleg gyermekkorodban jártál vagy laktál ilyen kockaházban?

Ez a jellegzetes családiház-típus az 1960-as és 1980-as évek között volt népszerű Magyarországon. Mára az egyik legelterjedtebb épülettípus az ország vidéki térségeiben. 

Bár ezek a házak az építésük idején korszerűnek számítottak, mára elavultakká váltak, és ha nem újították fel őket, nem tudnak lépést tartani a jelenlegi energetikai követelményekkel és kényelmi igényekkel.

Az alábbiakban felvázoljuk, mi a gond a kockaházak belső elrendezésével. Majd tippeket adunk, hogyan lehet őket korszerűsíteni, hogy megfeleljenek a mai életmódnak és elvásároknak.

Mi a probléma a Kádár-kockákkal?

1. Energetikai szempontból nem megfelelőek

Annak idején rendszerint kisméretű téglából épültek a Kádár-kockák, de akadnak köztük vegyes falazatú (tégla-vályog) házak is. Építésük idején nem álltak rendelkezésre a jelenlegi hőszigetelő rendszerek, és nem kellett megfelelniük a mai energetikai követelményeknek. Ezért hőszigetelő képességük a mai szabványokhoz képest alacsony.

A födémeket és az aljzatot sem szigetelték. Az ablakok elmaradnak a modern, műanyag nyílászáróktól: rosszabbul zárnak, huzatosak.

A házak többségét konvektoros gázfűtéssel, cserépkályhával (esetleg mindkettővel) vagy vegyes tüzelésű kazánnal fűtötték, az azóta eltelt évtizedekben kevés otthonban alakítottak ki korszerű fűtésrendszert.

2. A helyiségek beosztása is elavult

Egyszerű, funkcionális alaprajz jellemzi a Kádár-kockákat: a belső tér a központi előszoba köré rendeződik. A helyiségek elosztása pedig változó. 

Van, ahol egymásból nyílnak a szobák, máshol a fürdőszoba és a wc-vel egy helyiségben van. Akadnak olyan kockaházak is, ahol a vécével ellátott fürdőszoba a konyhából (!) nyílik.

Az utcafronti bejáratnál a kis teraszt hol beépítették, hol nem.

Előfordul, hogy kényelmesen használható nagy méretű konyha helyett a házban csak egy főzőfülkét találunk, amelynek apró, szomszéd telekre nyíló ablaka van, és ebből a főzőfülkéből érhető el a kamra. A főzőfülkébe pedig a központi előszobából nyíló étkezőből juthatunk el.

Ezek a – mai szemmel – furcsán felszabdalt terek nem támogatják a nagyobb társasági vagy családi összejöveteleket, hiszen hiányzik egy nagyobb, nyitottabb belső tér.

3. Felfelé kevésbé bővíthetők a kockaházak

A sátortetős megoldás miatt a padlást rendszerint tárolásra használják. Esetleges beépítéskor figyelembe kell venni, hogy belső tér minden irányból szűkül, kis területet lehet hasznosítani, ugyanakkor a födémet mindenképpen meg kell erősíteni, és a tetőt is szigetelni kell.

Hiába 100 négyzetméter a ház alapterülete, önálló lakást jelentős átépítés nélkül nem, vagy csak nagyon nehezen lehet kialakítani.

Hogyan lehet mégis korszerűsíteni a Kádár-kockákat az alaprajz átalakításával?

Szerencsére ezeket a házakat jellemzően úgy építették meg, és olyan alapanyagból (kisméretű tömör tégla), hogy a falak nagy teherbírásúak még a nyílások környékén is.

A homlokzati falak és a középső, teherhordó falakon kívül a többi fal rendszerint bontható, mivel a födémet nem ezek támasztják alá. Emiatt viszonylag jól átalakítható a belső tér. 

Teraszok

Általában a bejárati terasz és a hátsó terasz is beépíthető, ám utóbbinál mindenképpen átgondolt újratervezést igényel a tér elrendezése, mivel vagy a konyha, vagy a főzőfülke vagy akár a fürdőszoba ablaka is erre a teraszra nyílik.

A bejárati ajtó kis teraszának beépítése azzal az előnnyel jár, hogy ez lehet a ház előszobája, így a többi belső helyiség szabadabban alakítható.

Konyha

Ahol a konyha/főzőfülke, kamra és étkező egymás mellett található, ott a belső válaszfalak részleges elbontásával összenyitható a konyha az étkezővel, hogy nagyobb legyen a helyiség. Ha rendelkezésre áll külön melléképület az élelmiszerek tárolására, akkor a kamrát is érdemes kibontani.

Ha a nappali is a konyha közelében található, akkor amerikai konyhás elrendezés is kialakítható.

Amennyiben viszonylag nagy méretű a konyha a Kádár-kockában, és nincs hátsó terasz, az ott lévő ablakot egy nagy üvegfelületű erkélyajtóra cserélhetjük, melyen a hátsó kertbe könnyen kijuthatunk, vagy akár teraszt is építhetünk. Ennek további előnye, hogy a konyha jobban átszellőztethető, a látvány elegánsabb és esztétikusabb, és a melegebb hónapokban a konyha-étkező könnyen összekapcsolható a terasszal.

Amire a kamra, főzőfülke esetén mindenképpen ügyelni kell, az az, hogy a szomszéd telekkel határos falra nyíló kis ablakok mérete csak akkor változtatható, ha ezt a helyi építési rendelet lehetővé teszi. 

Szobák

Az egymásba nyíló szobák esetén a központi előszobából külön bejárás biztosítható új ajtónyílások kialakításával; a korábbi ajtó befalazásával pedig a szobák berendezése új lehetőségeket kínál.

Ahol több, kisebb szobát alakítottak ki a ház építésekor, ott az új igényeknek megfelelően összenyitható két szoba, hogy egy tágasabb tér jöjjön létre. Ez különösen ott lehet izgalmas, ahol a gyerekek már kirepültek a családi fészekből, ezért nincsen szükség annyi helyiségre.

A szobák funkciója is változtatható: ha elegendő lakóhelyiség áll rendelkezésre, az egyik tárolóvá, gardróbbá, de akár dolgozószobává, irodává is alakítható a home office-hoz vagy a családi vállalkozás üzemeltetéséhez.

Mellékhelyiségek

Amennyiben a fürdőszoba és a wc egy helyiségben található, de a család igényei úgy kívánják, külön helyiségeket is kialakíthatsz. A kádas fürdőszobát zuhanyzóssá alakíthatod. Ha pedig új wc-t, fürdőszobát szeretnél létrehozni, és 5000 fő alatti településen élsz, az új helyiség kialakításához vidéki otthonfelújítási támogatást is igényelhetsz.

Persze arra is van mód, hogy a fürdőszobát összenyisd a wc-vel, hogy azután ezt a nagyobb teret alakíthasd korszerűbbé és kényelmesebbé.

Egyéb átalakítások 

A padlásfeljáró átépítésével és stabilabbá tételével könnyebben közelítheted meg a padlásteret, amiben tárolót alakíthatsz ki, de akár be is építtetheted, hogy új helyiséget – hálószobát, vendégszobát, gardróbszobát – létesíts. Viszont akár tárolásra, akár lakhatásra használnád a padláteret, a födém és a tető szigeteléséről gondoskodni kell.

Mivel a Kádár-kockákat még nem szigetelték, homlokzati, és vele együtt lábazati szigetelésre is szükség lesz. A homlokzathoz EPS vagy kőzetgyapot szigetelőanyag, a lábazathoz XPS ajánlott.

Ha a helyi építési szabályzat lehetővé teszi, az ablak- és ajtónyílások méretén is változtathatsz. Emellett mindenképpen javasolt a nyílászárócsere korszerű, az energiahatékonyságot javító, és a réginél esztétikusabb nyílászárókra.

A Kádár-kockák hátránya az új építésű házakkal szemben főként az energetikai hiányosságokból és az elavult alaprajzból fakad. Azonban masszív szerkezetüknek és elrendezésüknek köszönhetően kiváló alapot nyújtanak az átalakításhoz.

Ha építőanyagot keresel a korszerűsítéshez, nézz körül webáruházunkban, ahol a szigeteléstől a burkolóanyagokon át a nyílászárókig szinte mindent megtalálsz.

Kapcsolódó cikkek:

Mennyibe kerül a Kádár-kockák energetikai korszerűsítése?

Állami támogatással korszerűsítheted vidéki házadat - mutatjuk a 2025-26-os vidéki otthonfelújítási program részleteit!

Így javítsd, ha nedvesedni kezd a ház lábazata

Kapcsolódó termékek

98.83%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Építőanyag.hu elnyerte az Árukereső Megbízható Bolt minősítését a vásárlók valós visszajelzései alapján.