Ha 5000 főnél kisebb településen élsz, több millió forinttal támogatja az állam a felújítást.
Óriási sikere volt 2021-22-ben az otthonfelújítási támogatásnak, amelyben 3 millió forintos támogatást lehetett igényelni egy sor korszerűsítésre a konyha átalakításától kezdve a kerítés kijavításáig.
A sikert és az igényeket látva két újabb programot hirdetett meg a kormány. A 2024-es, energetikai korszerűsítésre fókuszáló otthonfelújítási programot, és a 2025. január elsejétől induló vidéki otthonfelújítási programot. A korábbiról már írtunk, most az utóbbival foglalkozunk.
Miért ekkora az érdeklődés a 2025-ös vidéki otthonfelújítási program iránt?
Ezt a típusú otthonfelújítási támogatást azért várják rengetegen, mert sokféle felújításra vehető igénybe. Például arra, ha szeretnéd lecserélni a családi házad tetőszerkezetét, szeretnéd kicserélni a tetőcserepeket.
A támogatási összegbe az is belefér, ha mondjuk a házad teljes homlokzati hőszigetelését szeretnéd megoldani. De akár a teljes nyílászárócserét is finanszírozhatod belőle.
A vidéki otthonfelújítási támogatást elköltheted kémény felújítására, klíma beszerelésére. De akár hőszivattyút is tudsz telepíteni belőle. Ha azt szeretnéd, napkollektor vagy napelemes rendszert is telepíthetsz a tetőre. Erre is igénybe vehető a támogatás.
Komplex belső felújítást is el tudsz végezni, amilyen mondjuk a festés, a tapétázás, a fürdőszobád vagy a konyhád újraburkolása. A belső felújításba beletartozik akár a világítótestek cseréje, a lépcső kialakítása vagy egy álmennyezet megépítése.
A 2025-ös programban épületen kívüli felújítási munkák is elvégezhetők. Ilyen például a kerítés építése, a térkövezés a kertben, a gépkocsibeálló építése, pergolák vagy akár télikert kialakítása.
A támogatható otthonfelújítási feladatok listája
Az állam közleménye szerint a támogatásból a következő munkákat végezheted el:
1. Víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
2. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
3. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások használatát is;
4. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkákat;
5. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
6. tető cseréje, felújítása, szigetelése;
7. égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
8. klímaberendezés beépítése, cseréje;
9. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
10. belső tér felújítása, ideértve egyrészt a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását; a galériaépítést; a belső lépcső kialakítását és cseréjét; a szaniterek beépítését vagy cseréjét; a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét; a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását; a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
11. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (például nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
12. kerítés építése, felújítása;
13. gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
14. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
16. télikert kialakítása;
17. akadálymentesítési munka;
18. alapozási szerkezet megerősítése;
19. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
20. használatimelegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
21. szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje;
22. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.
Mekkora a vidéki otthonfelújítási program összege?
A 2025-ös támogatásban a teljes támogatási keret igénylésenként 6 millió forint, amiből 3 millió forint az önerő, és 3 millió forint az állami támogatás. Ha nem áll rendelkezésedre annyi pénz, ami az önerőhöz kell, alacsony kamatozású hitelt vehetsz fel. (Erről még később részletesen írunk.)
A támogatás teljes összegét, a hatmillió forintot nem kötelező igénybe venni, elég csak annyit, amiből az aktuális felújítást finanszírozod. Fontos viszont, hogy a felújítást teljes egészében számlákkal kell igazolnod: az alapanyagokat és a munkadíjat is.
Ha például hárommillió forintos támogatási összegről beszélünk, akkor ezen belül a munkadíjnak és az anyagköltségek az aránya 50-50 százalékosnak kell lennie. Tehát ebben az esetben másfél-másfél millió forint arányban oszlik meg az összköltség.
Mi történik, 4 millió forintos a beruházásod? Akkor a támogatási összeg 2 millió forint lesz, amiből egymillió forint az anyagköltség és egymillió forint a munkadíj, természetesen mindkettő számlával igazolva.
Figyelj arra, hogy csak a 2025. január 1-től elkezdett, illetve számlázott felújításokat veszik figyelembe, vagyis olyan számlát nem fogadnak el, amit előbb állítottak ki, és olyan munkára sem kérhetsz támogatást, amit január elseje előtt végeztek el.
A támogatási kérelmeket, vállalkozási szerződéseket és számlákat a Magyar Államkincstárnál elektronikusan, személyesen vagy postai úton lehet benyújtani 2025. január 1. és 2026. június 30. között. A támogatás utófinanszírozott, és a munkák befejezését és a számlák kifizetését követően legfeljebb 60 napon belül lehet kérni.
Kik igényelhetik a támogatást?
A 2025-ös vidéki otthon felújítási program kizárólag az 5000 fő alatti településen élőknek szól. Alapkövetelmény a magyar állampolgárság.
Fontos, hogy ezt a támogatást olyan szülő kérheti, aki az érintett ingatlanba be van jelentve, és van legalább egy legfeljebb 25 éves gyermeke.
Az is lényeges, hogy az igénylő és a gyermekei együttesen legalább 50 százalékos tulajdonnal rendelkezzenek abban a házban, amit a támogatásból szeretnének korszerűsíteni. Az igénylőknek, gyermekeiknek az adott ingatlanban bejelentett lakcímmel is kell rendelkezniük
A munkaviszony is számít a támogatásnál
Az igénylőnek legalább egy éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie, ami maximum 30 napra lehetett az elmúlt egy évben megszakítani.
Ha részt vettél a vidéki otthonfelújítási programban, ott kell laknod a házban
Fontos változás, hogy az igénylés jogszerűségét az államkincstár a kormányhivatal bevonásával akár egy évig is vizsgálhatja. Ezen kívül a 2025-ös vidéki otthonfelújítási programhoz 5 éves bentlakási ellenőrzést rendeltek. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy ha te ezt a támogatást igénybe veszed, akkor a következő 5 évben bármikor ellenőrizhetik azt, hogy a házat életvitelszerűen használod-e, vagyis tényleg benne laktok-e.
Akkor is részt vehetek a 2025-ös vidéki otthonfelújítási programban, ha a korábbiban sikeresen pályáztam?
Aki igénybe vette a 2021-2022-ben érvényes otthonfelújítási támogatást, az a 3 millió forint és a korábbi támogatás különbözetére lehet jogosult.
Nincsen induló összeg a felújításra? Nem gond!
Ha esetleg nem lenne elegendő önerő, de hitelre lenne szükséged, akkor erre is van lehetőség: a hitelt kamattámogatással veheted fel. Ez az állami kamattámogatás 3 százalék. Ez azt jelenti, hogy ha egy 7 százalékos piaci kamatozású hitelt vennél fel, akkor azt 3 százalékkal megtámogatja az állam, vagyis csak 4 százalékos kamatot kell fizetned a vidéki otthonfelújítási programhoz felvett hitelre.
Kapcsolódó blogbejegyzések:
Hogyan válaszd ki az építőanyag kereskedésben az otthonfelújításhoz az alapanyagokat?
Melyik hőszigetelés lesz a legjobb az otthonodhoz? Segítünk!
Milyen jelek árulják el, hogy újakra kell cserélned a homlokzati nyílászárókat?