
2025 januárjában újraindult a 2021-2022-ben rendkívül nagy népszerűségnek örvendő, 3+3 millió forintos otthonfelújítási program. Nagy változás, hogy ezúttal csak az 5000 fő alatti kistelepüléseken érhető el. Aki a korábbit már igénybe vette, a felvett támogatással csökkentett összeget tudja igénybe venni. Újdonság az is, hogy 5 évig a támogatott lakásban kell lakni, a számlákat pedig meg kell őrizni. A program keretében viszont rengeteg mindent fel tudsz újítani az épületeden. 3 millió forint önerő mellé most is 3 millió forint állami támogatást fogsz tudni kapni.
Mivel sokszor merül fel a kérdés, hogy mire is elég ez a 6 millió forint, milyen felújítási munkálatok jöhetnek szóba ebből az összegből, és úgy általában az egyes munkálatok mennyibe kerülhetnek, megkérdeztünk építőipari kivitelezőket, hogy pontosan mondják meg, 2025 elején milyen munkadíjakkal lehet a különböző építési munkálatok kapcsán kalkulálni, az alapanyag oldalát pedig mi pontosan ismerjük.
Rettentő nehéz dolog meghatározni azt, hogy egy építőipari munka tulajdonképpen mennyibe is fog kerülni, éppen ezért kiválasztottunk egy olyan típusú épületet, amelyekből nagyon sok van Magyarországon, azaz a kádár-kockákat. Ebből a típusból vettünk egy 100 m2 alapterületű épületet, és ez alapján becsültük meg a felújítási költségeket.
Tetőfelújítás
Kezdjük a tetővel. Ennek felújítására a 2021-2022 otthonfelújítási program óta nem volt állami támogatás, pedig nagyon sok felújítandó tető van Magyarországon. Egy régi, elöregedett vagy éppen rossz állapotú tető nem nyújt védelmet sem az eső-, sem a hó-, sem a szélterhelés ellen, ez pedig szerkezeti károkat okozhat az épületben. Egy új, modern, jó állapotú tető, nemcsak az épület esztétikai megújulását eredményezi, hanem egy jelentős értéknövekedést is eredményez.
Az, hogy pontosan mennyibe kerül egy ilyen tetőnek a cseréje, nagyon sok mindentől függ. Talán az egyik legfontosabb, hogy kell-e cserélni a tető faszerkezét, amely a jelenlegi tetőfedő anyagot tartja, vagy elég csak a meglévő gerendákat átlécezni. Szintén nem mindegy, hogy milyen típusú tetőfedő anyaggal számolunk, az egyszerűség kedvéért most egy középkategóriás betoncserépnek nézzük meg az árát. Számít még az is, hogy az eresz lesz-e cserélve, és hogy milyen anyagból szeretnénk ezt kivitelezni. Ezek mind-mind olyan tényezők, amelyek jelentősen befolyásolhatják a végösszeget.
Becslésünk alapján az anyagköltség egy 100 m2 alapterületű kádár-kockára 2-3 millió forint, nyilván az anyag mennyiségétől és minőségétől függően. A munkadíja pedig egy ekkora tetőnek 2-3,5 millió forint között van. Ha összeségében nézzük, akkor egy ilyen tetőnek a cseréje 4-6,5 millió forint. Így az otthonfelújítási program 6 millió forintos keretébe egy komplett tetőcsere jó eséllyel bele fog férni.
Homlokzati hőszigetelés
A következő nagy felújítási forma, a homlokzati hőszigetelés. Ez azért fontos, mert ez a legtöbb energiamegtakarítást jelentő felújítás, akár 35%-ot is spórolhatunk. Mivel ezek a régi épületek jellemzően 30-as, vagy 38-as téglából épültek, falazatuk nem túl jól szigetelt. Példánkban 15 cm vastag EPS szigetelőanyaggal számolunk, a hozzá való lábazati sínekkel, üvegszövet-hálóval, vékony vakolattal, illetve minden olyan kiegészítővel, amely ehhez a felújításhoz elengedhetetlen. A hőszigetelés megakadályozza a hőhíd kialakulását a belső falakon, így nem lesz páralecsapódás, ami egyértelműen a penészesedés melegágya. Egy szakszerűen szigetelt épületnél sokkal kisebb az esélye, hogy a penész meg fog jelenni a falakon, ennek pedig egészségügyi hatása is egyértelműen érezhető.
Van néhány dolog, amely jelentősen befolyásolja felújításunk költségét, például a lábazat magassága. Mi XPS szigetelőanyaggal és lábazati vakolattal kalkuláltunk. A végösszeget az is tudja növelni, ha túlságosan intenzív színt választunk a homlokzatra, mivel egy sötétebb vakolat jellemzően drágább. Az árat nagyban befolyásolhatja még az is, hogy be kell-e állványozni az épületet, hiszen egy magasabb homlokzatú épülethez állványt is kell építeni, ennek is vannak költségei.
Nézzük a számokat, hogy mennyibe kerül a homlokzati hőszigetelés egy 100 m2 alapterületű kádár kocka esetében, aminek felülete nagyjából 150 m2. Az anyagköltség 1,2 és 2 millió forint között van, függően a mennyiségtől, vastagságtól és a termék márkájától. A munkadíj pedig 1,5 és 2,3 millió forintot tesz ki. Ez összesen 2,7 és 4,3 millió forint, tehát egy ilyen homlokzati hőszigetelés is kényelmesen belefér a 6 millió forintos támogatási összegbe.
Nyílászáró csere
Következő támogatott felújításunk lehet a nyílászáró csere, amely több szempontból is fontos. Egyrészt ezzel a felújítási munkával megközelítőleg 10-15%-os energiamegtakarítást lehet elérni, másrészt egy modern nyílászáró emellett az esztétikát is nagyban javítja az épületen. Harmadrészről pedig betörésvédelmi szempontból is lényegesen jobbak az új, korszerű nyílászárók, mint a régi, elavult társaik.
Talán a legnehezebb dolog megbecsülni, hogy a nyílászáró csere mennyibe is kerül, hiszen ebből van műanyag kivitel, alumínium és van faablak is. Választhatunk az ablakhoz redőnyt, vagy akár szúnyoghálót is. Rengeteg szempont befolyásolhatja a végösszeget. Alapvetően a fehér termék a belépő árkategória, de a műanyag nyílászáróknál választhatsz színes profilt is vagy akár fautánzatú fóliázást, ezekről külsőleg alig lehet megmondani, hogy nem fából készültek.
A homlokzati nyílászáró cserét a 100 m2 területű kádár kocka esetén úgy számoltunk, hogy egy bejárati ajtó és nyolc fehér színű műanyag ablak árát néztük meg. Az anyagköltség típustól függően 1 és 2 millió forint közé tehető, a munkadíj pedig nagyjából 200 ezer és 500 ezer forint, de ez is változhat attól függően, hogy szükséges-e javítani, vagy festeni utána. Összességében, ha a nyílászáró cserét nézzük egy általános kádár-kockán, akkor 1,2 és 2,5 millió forint lehet minden költség egybevéve. Így ha az előbbi példából kiindulunk, akkor még a homlokzati hőszigeteléssel együtt is jó eséllyel bele fog tudni férni ez a felújítási típus.
Kerti térburkolás
A vidéki otthonfejlesztési program keretében számos módon meg tud újulni otthonod, például a kertedet, kerítésedet is rendbe tudod tenni. Egy 50 m2-es kerti beton térburkolat építését, illetve javítását vettük példaként. A térburkolás vizuálisan rendezi a kertedet, egy tisztább, jobban karbantarthatóbb felületet biztosít, és egy jól kivitelezett, megfelelő rétegrendű és vastagságú térkövezést akár autóbeállóként is használhatsz.
Sokan, amikor térburkolatban gondolkodnak, akkor magára a térkő árára összpontosítanak, pedig ez valójában a teljes építési költségnek nagyjából a negyede. Jelentős tétel az ágyazó réteg is, különösen, ha gépkocsibeállóként szeretnénk használni a területet. Megfelelő rétegrendet kell alkalmazni, van mindenképpen földmunka, szegélyköveket kell építeni, mert valójában ezek az előkészítő munkálatok fogják a térkőnek a stabilitását megadni. Ezek pedig mind megjelennek költségek szintjén is.
Most nézzük, hogy mennyibe kerül az 50 m2-es térburkolat. A teljes anyagköltség mind a térkővel, mind a rétegrenddel 600 ezer és 1 millió forint között van. Ez persze függ a térkő típusától, vastagságától, színétől, valamint a felületétől is. A munkadíj pedig nagyjából 400 és 800 ezer forint között mozog a megkérdezett kivitelezők véleménye alapján. Azaz összesen 1 és 1,8 millió forint közötti tétellel kell számolni egy ilyen felújítási munkálat kapcsán.
Kapcsolódó cikkek:
5 dolog, amit már most megtehetsz, hogy ne maradj le a legújabb otthonfelújítási támogatásról