
Túl sok a lehetőség és kevés az információ? Segítünk a döntésben!
A vízszigeteléshez használt bitumenes lemezek nélkülözhetetlenek az építőiparban. Használhatjuk tető, lapostető, pince, lábazat, aljzat, padló és terasz szigetelésére is.
Mielőtt azonban válogatni kezdenél a különféle vízszigetelő lemezek között, muszáj képet kapnod a tulajdonságaikról és műszaki paramétereikről. Enélkül ugyanis nem fogsz tudni eligazodni köztük, mivel más-más feladatra alkalmasak.
Néhány alapvető információ a bitumenes lemezekről
A bitumenes lemezek többféle funkcióra alkalmas építőanyagok, amelyek elsősorban a víz és különféle időjárási helyzetek ellen védik az épületeket. Vastagságuk és anyaguk összetétele dönti el, mire használjuk őket
Fő anyagukat, a bitument desztilláció során állítják elő kőolajszármazékból. A bitumenes lemezek többrétegűek, alapjuk a hordozóréteg, amire felviszik a bitumenkeveréket. Úgy kell elképzelni, mint egyfajta szendvicset: a bitumenrétegek között helyezkedik el a hordozóréteg.
A bitumenes rétegektől függenek a lemez olyan tulajdonságai, mint amilyen a vastagság, a tömeg, a vízzáróság, a hideghajlíthatóság, az olvadáspont, az öregedési faktor, a tűzzel szembeni ellenállás, az ütésállóság és a vegyi anyagokkal szembeni ellenállóképesség.
A betét vagy hordozóréteg a statikus terheléssel szembeni ellenállást, a szakítási tulajdonságokat, illetve a nyírószilárdságot határozza meg. A hordozóréteg lehet üvegfátyol, fémfólia, műanyag fólia, nyerspapír.
A bitumenes lemez alaptípusa az oxidált és a modifikált.
Melyek a bitumenes lemezek fő típusai?
Oxidált bitumenes lemezek
Hagyományos, keményített, hőkezelt anyagok, jellemzőjük, hogy kevésbé rugalmasak és érzékenyebbek a hőmérséklet-ingadozásra. Nem árt tudni róluk, hogy hidegben hajlamosak lehetnek a repedésre, melegben pedig az olvadásra. Ezért vagy ideiglenes megoldásként használják építkezés közben, vagy talaj alatti szigetelésre, például alapozásnál.
Modifikált bitumenes lemezek
Ennek a típusnak a gyártásánál a bitument különféle plasztomerekkel és elasztomerekkel javítják, hogy változtassanak a tulajdonságaikon, és rugalmasabbá, illetve ellenállóbbá tegyék. A modifikált bitumenes lemez jobban bírja a hideget, és hatékonyabb megoldást jelent a vízzel szemben.
Egyik altípusa az úgynevezett SBS (sztirol-butadién-sztirol) modifikált lemez, ami rendkívül rugalmas, akár télen mínusz fokokban is hajlékony marad. Jobb tapadási tulajdonságokkal bír, így könnyebb felhelyezni. Ellenáll ugyan az UV-sugárzásnak, ám idővel védőréteget igényelhet. Lapostetők vízszigetelésére, illetve hőmérséklet-ingadozásnak kitett területekre használják.
Az APP (atikus polipropilén) modifikált lemezek jól bírják a magas hőmérsékletet, nyáron tűző napsütésben sem lágyulnak fel, az UV-ellenállóságuk is jó. Ugyanakkor kevésbé rugalmas anyagok. Tetők, falak, hőségnek, magas hőmérsékletnek kitett helyek vízszigetelésére alkalmasak.
Az EPM bitumenes lemezek a másik két típus legjobb tulajdonságait ötvözi. UV-stabil, fényvédelmet nem igénylő anyagok, tűrik a hőséget, jó a hideghajlíthatóságuk, rugalmasak, nyújthatók, megfelelő a szakítószilárdságuk. Ezen felül más bitumenes lemez fajtákkal összeépíthetők.
Az öntapadó bitumenes lemezek egyik oldala bitumenes ragasztóréteggel van ellátva, amely megkönnyíti a telepítést. Rugalmasak, jól illeszkednek a felülethez. Hidegen használhatók, nincs szükség lánghegesztésre vagy forró levegős eszközökre. Kisebb felújítási munkákhoz vagy javításokhoz alkalmasak, valamint alapozás, tető és falak kisebb igénybevételű szigetelésére.
A párazáró bitumenes lemezek olyan réteggel készülnek, ami megakadályozza a vízgőz átjutását. Gyakran alumínium- vagy üvegszál-erősítéssel kombinálják. Tetőszerkezetek párazáró rétegeként, illetve pince- és alapozás szigetelésénél alkalmazzák.
A bitumenes lemezek felhasználási helye
Kiválasztásuknál az alkalmazás helyére, az időjárási körülményére és a szerkezeti igénybevételre is figyelemmel kell lenni. Az oxidált bitumenes lemezek olcsók, de kevésbé tartós megoldást nyújtanak, a modifikált bitumenes lemezek korszerűbbek és ellenállóbbak. Az öntapadó, párazáró és speciális hordozórétegű lemezek pedig meghatározott célra szolgálnak.
Földszintes családi házak fal- és padlószigeteléséhez még ma is jó az oxidbitumenes, üvegfátylas vagy üvegszövet betétes lemez egy rétegben, ha minimum 4 milliméter a lemez vastagsága.
A függőleges felületeknél és a hajlatoknál érdemes elasztomer modifikált bitumenes lemezeket beépíteni.
A pincék, alagsorok esetén a fő szempont az, hogy talajnedvesség vagy talajvíz ellen kell-e védenie a vízszigetelésnek. Előbbinél egy rétegű modifikált lemezek javasolt, utóbbinál legalább két rétegben kell modifikált lemezt használni.
Ha építkezéshez, felújításhoz keresel bitumenes lemezt, nézz körül webáruházunkban!
Kapcsolódó blogbejegyzések:
Így javítsd, ha nedvesedni kezd a ház lábazata!