Ki kell választanunk a beépítés rendszerét és kivitelezésének módját, és meg kell tervezni a helyiség magas színvonalú hőszigetelését is.
Mielőtt belekezdenénk az erkély beépítésével kapcsolatos feladatok ismertetésébe, először tisztáznunk kell az alapfogalmakat. Sokan nincsenek tisztában például az erkély és loggia közötti különbségekkel, ami mind a jogszabályok értelmezésében, mind a megfelelő beépítési mód, mind a megfelelő szakember kiválasztásában nehézséget okozhat.
Erkélynek a ház homlokzatából kiugró építészeti házelemet nevezzük, amelynek általában nincsenek oldalfalai. Ha pedig a lakásunkhoz közvetlenül csatlakozó külső tartózkodó tér három oldalról falakkal, alulról és felülről födémekkel, a homlokzat síkjára eső oldala felől pedig korláttal vagy mellvéddel határolt, akkor loggiának nevezzük.
Miért fontos, hogy erkély vagy loggia az, amelyet szeretnénk beépíteni?
Az erkély tulajdonképpen csak a homlokzati oldalon és alulról rendelkezik falazati elemmel (ez tulajdonképpen egy födém, ami a legtöbb esetben beton). Az erkély külső korlátja leggyakrabban fémrács, vagy tégla/kő/beton és fémrács kombinációja. Így ennek beépítése, különösen ha teljes körbeépítéssel a lakáshoz szeretnénk integrálni, összetett, bonyolult és költséges, már ha egyáltalán lehetséges és engedélyt kap. Erkélyek esetében a beépítésen sokszor árnyékolók vagy féltetők kialakítását értik, ami például polikarbonátból készülhet.
Amit gyakrabban be szoktak építeni, az a loggia. Ennek az épületelemnek a jellemzője az, hogy sokkal jobban integrálódik a homlokzat síkjába, illetve több falazati elemmel rendelkezik, mint az erkély. Így ‒ elméletben ‒ „csak” ki kell egészíteni ablakokkal, lambériából vagy acéllemezekből készült külső „fallal”.
Mielőtt a beépítésről döntünk, fontos tisztában lennünk vele, hogy Magyarországon a társasházak homlokzatának jellegét, szerkezetét érintő átalakítások, és azok a típusú felújítások, átalakítások, amelyek a lakások rendeltetési egységeinek számát vagy használati jellegét megváltoztatják, engedélykötelesek. Ezért ha az erkélyünket vagy loggiánkat bármilyen mértékben be szeretnénk építeni, az építésügyi eljárás lefolytatásához a kormányhivatalhoz kell fordulni, mivel az építési engedélyt 2020. március elsejétől ők adják ki. Ezért a tervezett átalakításról mindenképpen készíttessünk látványtervet, mert az engedély igényléséhez ezt mellékelni kell majd. Továbbá a lakóközösség, vagyis a tulajdonostársak hozzájárulását kell kérni, mivel az átalakítással megváltoztatjuk az ingatlan homlokzatát.
Loggia beépítése: miért, hogyan és milyen mértékben?
A loggia beépítésének módja elsősorban attól függ, hogy mi a célunk vele. Ha a nyári tűző naptól szeretnénk védeni a lakásunk külső térbe nyúló egységét, akkor műanyag (polikarbonát) vagy üvegtető telepítésére kerülhet sor. Ezeket általában zártszelvényből kialakított rácsszerkezetre rögzítik. A tetőre érdemes madártüskéket telepíteni, mert a galambok előszeretettel telepednek rá, és gyorsan tönkretehetik vagy akár el is törhetik a műanyag vagy üveg elemeket.
Sokan a loggia területén nem fűtött szobát, csupán egy széltől és nedvességtől védett, zárt részt szeretnének kialakítani, például tárolási céllal. Attól függően, hogy mit szeretnénk itt tárolni, döntsük el, hogy szeretnénk-e biztosítani a fagymentességet. Ehhez a változathoz alkalmazzák a műanyaglambéria- vagy lemez falakat, vagy más könnyűszerkezetes falelemeket (hőszigetelés nélkül vagy visszafogottabb megoldásokkal) és az ezekhez illeszkedő ablakokat. Ebből a változatból mobil kialakítású is elérhető, azaz bizonyos elemei nyárra kivehetők, míg télen megoldható, hogy a télikert jellegű helyiség zárt legyen.
Sokan választanak olyan megoldást, ahol minél nagyobb az ablakok felülete, akár a teljes külső „fal” ablakokból készülhet. Ha ezt találjuk szimpatikusnak, mindenképpen alaposan járjunk utána, hogy milyen típusú nyílászáró mellett milyen klímája lesz a készülő helyiségnek. Ebben az esetben a fűtött helyiségek és a külső térben kialakuló lakásrész között helyezkedik el a hőszigetelés.
Ha a lakás egységébe szeretnénk integrálni a beépítésre kerülő loggiát, akkor annak külső falait úgy kell kialakítani, és olyan minőségű ablakokat kell ide választanunk, hogy a hőszigetelés megbízható legyen.
Mire kell figyelnünk a hőszigetelésnél a loggia beépítésekor?
Azon kívül, hogy megválasztjuk a beépítés rendszerét és kivitelezésének módját, meg kell megterveznünk a beépítendő egység magas színvonalú hőszigetelését is.
Nem könnyű a feladat, mivel nehéz lesz áthidalni a lakás többi része és a beépítendő loggia eltérő hőáteresztési tényezőit. A társasházi lakások minden helyiségét általában több oldalról fűtött helyiségek veszik körbe, míg a loggia aprócska helyisége ezeken kívül helyezkedik el, így minden irányból a környezeti hőmérséklet veszi körül. A loggia alsó és felső födémjének anyaga beton, amit gondosan hőszigetelni kell ahhoz, hogy ne engedje át a hideget. A felső födém szigetelése azonban problémás lehet, hiszen az már nem a mi lakásunkhoz tartozik. A hőszigetelés lehetőségeiről és a hőszigetelésről helyhiány esetén már írtunk korábbi blogbejegyzéseinkben.
Nagy figyelmet kell fordítani a loggia-födémek és a homlokzat valamint az új és régi épületegységek találkozásainak hőszigetelésére, mert ha ez nem történik meg, hőhidak alakulhatnak ki. A párazárásról is gondoskodni kell.
A felsoroltak miatt sajnos a beépített loggiák jelentős részében nem megfelelő a klíma (nehezen felfűthető vagy huzatérzés lehet), illetve penészesedés alakul ki a hideg sarkokban. Megfelelő hozzáértéssel és gondos szakmunkával azonban ezek a problémák elkerülhetők.
Milyen probléma jelentkezhet még a loggia beépítésekor?
Mivel a lakásban magasabb páratartalom, a loggia hideg falain páralecsapódás jelentkezik, és hamar megtelepszik a penész. A külső oldali szigetelés egyrészt megakadályozza a falszerkezet lehűlését, másrészt azt, hogy a falon és a falszerkezet belsejében elinduljon a párakicsapódás és a nedvesedés.
A belső oldali szigetelésnél párazáró fóliát kell használni, a belső oldalon párazáró réteget kell a hőszigetelés elé lerakni, vagy kálciumszilikát alapanyagú hőszigetelő rendszert kell beépíteni a belső oldali hőszigeteléskor.
Tippek a beépítéshez
A loggia beépítéséhez számos anyag és technológia áll rendelkezésre, amelyek közül a legmegfelelőbbek kiválasztása a céloktól és a helyi adottságoktól függ. Íme néhány javaslat.
Üvegezés
A két- vagy háromrétegű üvegezés kiváló hőszigetelést biztosít.
A Low-E egy alacsony kibocsátással rendelkező üveg: speciális bevonata visszaveri a hőt, de átengedi a fényt.
A biztonsági üveg laminált vagy edzett üveg, amely nagyobb biztonságot nyújt, különösen a földszinti vagy első emeleti loggiák esetén, ahová kívűlről könnyebb behatolni.
Szigetelőanyagok
Az expandált polisztirol (EPS) jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező anyag, amelyet gyakran használnak falak és födémek szigetelésére.
Az extrudált polisztirolhab (XPS) nagyobb sűrűségű és jobb hőszigetelő képességű anyag, amely olyan nedves környezetben is használható, mint amilyen az épületek lábazata.
A kőzetgyapot remek hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkező anyag.
Szerkezeti lemek
Az alumínium profilok könnyű, tartós és korrózióálló anyagok, amelyeket gyakran használnak ablak- és ajtókeretekhez.
A PVC profilok könnyűek, vizsonylag egyszerűen karbantarthatók és hosszú az élettartamuk.
A fa szerkezetek természetes megjelenésű és jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező anyagok, amelyek megfelelő kezeléssel tartóssá tehetők.
Kapcsolódó anyagok:
Mi az a hőátbocsátási tényező és miért fontos?
Mit tehetünk a penészedő fal ellen?
Mivel és hogyan hőszigeteljük az otthonunkat?