Milyen csemperagasztót válassz? Mutatjuk, mit jelentenek a jelölések!

Építőanyag.hu

Érdemes részletesen foglalkozni a csemperagasztókkal, mert cikkünk elolvasása után látni fogod, milyen egyszerűen eligazodsz köztük, és milyen gyorsan megtalálhatod a legmegfelelőbbet.

A csemperagasztón nagyon sok múlik! Hiába a gondosan kiválasztott, minőségi burkolólap és a profi szakember, a nem megfelelő ragasztó tönkreteheti a terveidet.

Ha kiválasztottad a neked tetsző csempéket beltérre vagy kültérre, falra vagy padlóra, még hátravan a megfelelő csemperagasztó megvásárlása.

Érdemes részletesen foglalkozni a csemperagasztókkal, mert cikkünk elolvasása után látni fogod, milyen egyszerűen eligazodsz köztük, és milyen gyorsan megtalálhatod a legmegfelelőbbet.

Ez a csemperagasztók szerepe

A csemperagasztók feladata, hogy biztonságos és tartós rögzítést biztosítsanak a falon vagy a padlón a csempék számára. Ehhez az anyaghoz mind a csempe, mind a felület kötődik, a kettő között helyezkedik el. A csemperagasztó megakadályozza a hidegburkolatok elmozdulását, leesését, repedését, és megfelelő stabilitást nyújt a számukra. 

Ahhoz, hogy ezt a szerepet maradéktalanul el tudja látni, ellenállónak kell lennie a nedvességgel, hőingadozással vagy mechanikai terheléssel szemben. Ha végiggondolod, hogy hány helyre kerülhet csempe, például nedvességnek kitett fürdőszobába, kültérre, konyhába, padlófűtéses nappaliba, megérted, hogy ezek a kívánalmak reálisak.

Sokkal könnyebb csemperagasztót választanod, mint gondolnád

Ehhez mindössze tisztában kell lenni azzal, hogy milyen helyre kerül a burkolat, például száraz vagy nedves, hideg vagy meleg, hőingadozásnak, vagy napfénynek kitett területre. Emellett azt is vedd figyelembe, hogy kisebb vagy nagyobb terhelésnek kitett felületről van-e szó.

Az is befolyásolja a ragasztóválasztást, hogy milyen méretűek a burkolólapok.

Ha ezekkel tisztában vagy, már könnyebb meghatározni, mire is van szükséged.

Az eligazodás egyszerű, csak a betűjelzést kell figyelned

Minden zsák csemperagasztón találsz egy jelzést, ami megmutatja, hogy az adott csemperagasztónak mi a felhasználási területe.

C1: Normál csemperagasztó. A C1-es csemperagasztót alapvető belső burkolási munkákhoz ha, nincsenek különleges tulajdonságai.

C2: Jobb tapadási tulajdonságokkal rendelkezik, és erősebb, mint a normál verzió. A C2-es ragasztó alkalmas nagyobb, nehezebb csempékhez is.

F: Gyorsabb kötési időt jelöl, az RF-es csemperagasztó ideális, ha gyorsan kell befejezni a munkát.

T: Lecsúszásmentességre utaló jelzés.

S1, S2: Flexibilis, rugalmas, alkalmas hőingadozásnak kitett helyeken, például padlófűtésnél vagy kültéri burkolatoknál.

Kültéri csemperagasztó: Fagyálló és vízálló tulajdonságokkal rendelkezik, hogy ellenálljon a kültéri körülményeknek. Ha betűjelzéseket keresel, C2, S1, S2 fő besorolású, kombinált betűjelzésű ragasztók közül választhatsz. Például egy C2S1 jelölésű ragasztó egy javított, flexibilis csemperagasztót jelent.

Ennél még több részletet is elárulunk a betűjelzésekről

C1 

Ez a belépő kategóriát jelenti a csemperagasztók között. A C azt jelenti, hogy cement kötésű, az 1-es pedig normál tapadószilárdságot jelent. 

Ez a típusú ragasztó elsősorban olyan helyekre ajánlott, ahol kisméretű, maximum 20x20 cm-es kerámialapot kell felburkolni. Nagyon fontos tudnivaló, hogy ezt a ragasztót csak akkor használjuk, ha nincsen padlófűtés.

Ilyen termék a kedvező áron kapható Baumit Basic 25 kg-os kiszerelésű ragasztó.

C2

Az egyik leggyakrabban választott csemperagasztó típus. A C ennél a terméknél is a cementkötésre utal, a 2-es szám, padig azt, hogy jóval nagyobb tapadószilárdsággal rendelkezik, mint a C1-es termék.

Ennél a típusnál további jelzéseket is találhatunk a csomagoláson, ami további tulajdonságokra utal, ami lehetővé teszi a pontos, a csempének és helynek megfelelő ragasztóválasztást.

A T jelzés például a csökkentett lecsúszási hajlamra utal, aminek nagyobb lapokkal való burkolásnál van jelentősége, ezzel akár 60x60-as burkolatot is fel tudsz ragasztani.

Az E jelzés a hosszú nyitott időt jelöli. Ennek akkor van jelentősége, ha például nagy felületet szeretnél leburkolni, és kellő időnek kell rendelkezésre állnia arra, hogy a ragasztóba ágyazhasd a lapot, mert nem fog a ragasztó túl korán megkötni. Ezeket a ragasztókat flexibilis ragasztóknak is hívjuk. Előnyük, hogy kültéren is lehet velük burkolni, és padlófűtés esetében is használhatók.

A Mapei Keraflex C2TE csemperagasztó például a fenti tulajdonságokat egyesíti.

S

Az S jelzés a flexibilitásra való képességet jelöli. Ezek a ragasztók követik a mozgásokat, ami a burkolat megrepedéséhez, a lapok felválásához vezetne. Különösen a kültéri burkolatoknál van ennek jelentősége, elég akár az éjszakai és nappali hőmérsékletkülönbségre gondolni. De a beltéri burkolatoknál is jelentősége van, hiszen egy padlófűtés esetén ugyanúgy a hőingadozásnak van kitéve a burkolat az őszi bekapcsolást és a tavaszi kikapcsolást követően.

S1

Az S1-es ragasztók családja azért különösen kedvelt, mert ezek már alakváltozásra is képesek, és elviselik a nagyobb hőingadozásból származó terhelést is.

Az S1-es csemperagasztók már valóban minden kihívásnak megfelelnek: alkalmazhatók kültérben is, például teraszburkolásra. Alkalmasak nagyméretű, akár 90x90 cm-es burkolók lerakására is.

De még ennél is többet tud az S1-es csemperagasztó. Olyan problémát is ki lehet vele küszöbölni, mint a kültéri sötét színű burkolólap felforrósodásából és egy zápor hatására gyors lehűléséből adódó hőingadozást.

Az S1-es ragasztók tényleg szuperek, mert egy gyakori problémára is megoldást nyújtanak. Ilyen például, ha egy régi burkolatra teszünk egy újat anélkül, hogy a régit eltávolítanánk. Nos, az S1-es csemperagasztóval biztonsággal tehetjük a régi lapokra az újat, hiszen tapadóhíd használatával megfelelően fog tapadni és egyenletes felület alakítható ki a segítségével.

S2

Az S2-es ragasztók hasonlóak az S1-es ragasztókhoz, de még nagyobb alakváltozásra képesek. Különleges helyzetekre nyújtanak megoldásokat. Segítségükkel akár 1.20x 3 méter méretű óriáslapokat is fel lehet burkolni.

Az S2 besorolású csemperagasztó már kiemelten rugalmas ragasztóhabarcs. Kül-és beltéri alkalmazásra egyaránt megfelel, víz-és fagyálló, padlófűtéshez kiváló. Minden csempetípushoz, mérethez, falra és padlóra alkalmas.

Kombinált betűjelzések

Az áruházakban azonban kombinált betűjelzésekkel is találkozhatsz, ezek a ragasztóhabarcs további tulajdonságait jelölik.

Az C2TE S2 jelölésű csemperagasztó például egy flexibilis ragasztóhabarcs, amely különösen rugalmas, és alkalmas különböző felületekhez, például falakra vagy padlózatra. Ez a ragasztó víz- és fagyálló, így kültéri felületeken és belső terekben is felhasználható. Az C2TE S2 ragasztó hidraulikus kötésű, ami azt jelenti, hogy a ragasztás mechanikai és hőmérsékleti ingadozásoknak is ellenáll.

Beszéljünk az árakról!

Minél többet tud egy csemperagasztó, annál magasabb áron juthatsz hozzá. De ez arányban áll azzal, amit ezek a termékek nyújtanak: biztosítják a kiváló minőségű végeredményt.

A jelenlegi árakat nézve a csemperagasztók 2350 és 17900 forint között mozognak az epitoanyag.hu webáruházban. A legalacsonyabb ár a legegyszerűbb C1-es ragasztóra vonatkozik, a legmagasabb pedig a nagy tudású S2-es csemperagasztó jelenlegi ára.

Nem mindegy, hogyan végzed a csempézést!

Nem elég a legjobb anyagokat kiválasztani, nem elég a burkolólapokhoz, a helyhez és az igénybevételhez legmegfelelőbb ragasztót vásárolni, a felhelyezésnél is be kell tartani a csempézés szabályait.

A csemperagasztók használata egyszerű, de fontos néhány alapvető lépést betartani:

Felület előkészítése:

Tisztítsd meg a felületet, távolítsd el a port, zsírt és egyéb szennyeződéseket. A felület legyen száraz és sima.

Ragasztó elkészítése:

Kövesd a csomagoláson található utasításokat. Általában vízzel kell keverni a ragasztót, amíg egyenletes, csomómentes masszát nem kapsz. Fontos a pontos arány, mert csak akkor működik jól a ragasztó, ha a víz mennyisége sem kevesebb, sem több az előírtnál.

Felvitel:

Használj fogazott simítót a ragasztó egyenletes eloszlatásához. A fogazott oldallal húzd át a ragasztón, hogy bordák keletkezzenek.

Csempe elhelyezése:

Nyomd a csempéket a ragasztóba és enyhén mozgasd őket, hogy jól tapadjanak. Ügyelj arra, hogy a csempék között egyenletes fugahézag maradjon.

Száradás:

Hagyd a ragasztót megszáradni a csomagoláson jelzett idő alatt. Ezután jöhet a fugázás.

Ha szeretnéd megvenni a csemperagasztót, nézz körül webáruházunkban! Ha pedig további kérdésed volna a termékekkel kapcsolatban, keresd ügyfélszolgálatunkat a megadott elérhetőségek egyikén, és szakértő munkatársaink segítenek.

Kapcsolódó cikkek:

Igazodjunk el a szilikon tömítők, ragasztók, fugázók között!

A hidegburkolatok kiválasztásának szempontjai a lakásban

A konyha tervezése – mi mindenre kell figyelni

Kapcsolódó termékek