A legfontosabb tudnivalók a glettanyagokról

Építőanyag.hu

A legfontosabb tudnivalók a glettanyagokról a Henkel Ceresittől a FinoBello glettanyagtól a Rigips termékekig

Csak a megfelelően elvégzett gletteléssel lesz egyenletes és sima a fal felülete. Ezért nem mindegy, milyen anyagokat használsz.

A falak simítása, javítása és festésre felkészítése olyan folyamat, amelyhez a szaktudás és a megfelelő anyagok kiválasztása is elengedhetetlen.

A glettelés során használt anyagok különböző típusai és tulajdonságai lehetővé teszik, hogy az adott feladathoz legjobban illeszkedő megoldást válaszd.

Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk a legfontosabb glettanyag típusokat, felhasználási területeiket, és segítünk eligazodni a választás szempontjai között.

Ezért kell glettelni a falat

A glettelés célja, hogy kiegyenlítse a falak kisebb-nagyobb hibáit, repedéseit és egyenetlenségeit, így készítve elő a felületet a festéshez vagy tapétázáshoz. Szakszerűen glettelt falon a festék vagy a tapéta sima, egyenletes felületre kerül, ami tartósabb és esztétikailag szebb eredményt ad.

A glettelés lépései

Felület előkészítése

A glettelés első és talán legfontosabb lépése a felület előkészítése. A falaknak tisztának, por- és zsírmentesnek kell lenniük. Ha régi festék van a falon, azt érdemes lekaparni, mert a laza, pergő festékréteg megakadályozhatja a glettanyag megfelelő tapadását. Ha szükséges, használj alapozót is a fal stabilizálásához a glettanyag jobb tapadása érdekében.

Az első réteg felvitele

Miután a felületet előkészítettük, jöhet az első glett réteg. A glettet spatulával vagy glettvassal egyenletesen húzzuk fel a falra, ügyelve arra, hogy mindenhol azonos vastagságú legyen a réteg.

A megfelelő glettanyag kiválasztása alapvető fontosságú, hiszen nem mindegy, hogy milyen anyaggal dolgozunk. A Henkel Ceresit IN 25 Cereglett univerzális gipszes glett, illetve a FinoBello glettanyag könnyen keverhető, simán eloszlatható, és rugalmas, repedésmentes felületet biztosít.

Száradás és smorcolás

Az első réteg felhordása után hagyd teljesen megszáradni a falat. Ez a lépés nem kerülhető meg, mivel ha túl korán viszed fel a következő réteget, a glettanyag sérülhet, és a végeredmény nem lesz megfelelő. Száradás után a felület szemcsétlenítésével kell folytatni (“smorcolás”).

A második réteg felvitele

A második réteg glettanyag felvitele előtt győződj meg arról, hogy az első réteg teljesen sima és egyenletes. A második réteg legyen vékonyabb, mint az első, és a cél, hogy tökéletesen elsimítsd az apró hibákat és egyenetlenségeket. A FinoBello glettanyag kiválóan alkalmas több réteg felvitelére, mivel jól tapad önmagához, és nem reped meg a száradás során sem.

A Rigips Rimano alkalmas tapéták alatti gletteléshez. A Dulux Pre-Paint Quick Set Cement cementes glett pedig gyorsan szárad, és tökéletes a kisebb hibák javítására, a sarkok, ívek kiigazítására.

Végső simítás és alapozás

A második réteg száradása után csiszold le a felületet, hogy tükörsimává varázsold. Ekkor már láthatóvá válik a végeredmény, amelynek hibátlanul simának és egyenletesnek kell lennie. Ha elérted a kívánt eredményt, jöhet az alapozás, majd a festés.

Glettanyag típusok és felhasználási területeik

Különböző feladatokra és faltípusokra más-más típusú anyagok alkalmasak, ezért nem mindegy, hogy milyen glettanyagot használunk.

Alapglett (vagy durva glettanyag)

Az alapglettet leggyakrabban az első réteg kialakítására használjuk, amikor a fal durvább egyenetlenségeit és nagyobb hibáit szeretnénk kiegyenlíteni. Ez a típus vastagabb réteget képez, így ideális a nagyobb sérülések, repedések vagy mélyedések kitöltésére.

Az alapglett gyakran durvább szemcsézetű, amely lehetővé teszi a vastagabb rétegek felvitelét anélkül, hogy megrepedne a száradás során.

Felújítás során, amikor nagyobb hibákat kell kijavítani, vakolatjavítás vagy betonfalak simítása esetén érdemes használni.

Finomglett

A finomglettet a fal végső simítására használják, amikor már csak apró egyenetlenségeket kell eltüntetni. Az anyag finom szemcséjű, könnyen felhordható, és vékony rétegben is használható. A finomglettel kezelt felület szinte tükörsima lesz, ami ideális alap a festéshez.

Az utolsó réteg felhordására, festés előtti végső simításhoz, apróbb hibák kijavítására ez a típus alkalmas.

Gipszes glettanyag

A gipszes alapú glettanyagok gyorsan száradnak, és ideálisak beltéri felhasználásra. Ezek a termékek sima, kemény felületet képeznek, és könnyen csiszolhatók, ami különösen előnyös, ha gyors eredményt szeretnél. A gipszes glettanyagok viszont érzékenyek a nedvességre, ezért csak száraz környezetben használhatók.

Cementes glettanyag

A cementes alapú glettanyagok kiválóan használhatók kültéren vagy nedves helyiségekben, mivel nagyon jó vízállósággal rendelkeznek. Száradás után rendkívül erős, tartós felületet biztosítanak, amely ellenáll az időjárás viszontagságainak is. Használható fürdőszobákban, konyhákban vagy más magas páratartalmú helyiségekben, valamint kültéri falak vagy pincék falainak gletteléséhez is jól alkalmazható.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő glettanyagot?

A glettanyag kiválasztásánál számos szempontot kell figyelembe venni. Nézzük meg, mire érdemes odafigyelni:

Felhasználási terület

Az első és legfontosabb szempont, hogy milyen helyiségben vagy felületen szeretnénk használni a glettanyagot. A beltéri és kültéri glettanyagok között alapvető különbségek vannak, hiszen a kültéri anyagoknak jobban ellen kell állniuk az időjárási hatásoknak. Beltérre általában gipszes vagy finomglettet, míg kültérre cementes vagy vízálló glettet ajánlunk.

Felület típusa

Fontos szempont az is, hogy milyen típusú falra fogjuk felhordani a glettet. A régi, vakolatlan falaknál vagy betonfelületeknél alapglett használata szükséges, míg új építésű, simább falaknál elég lehet a finomglett. Gipszkarton esetén pedig flexibilis glettet érdemes választani.

Száradási idő

A száradási idő is meghatározó lehet, különösen, ha gyorsan szeretnénk haladni a munkával. A gipszes glettanyagok gyorsan száradnak, így ideálisak, ha nincs sok idő a projekt befejezésére. Ha azonban több időd van, vagy nagyobb felületekkel dolgozol, választhatsz lassabban száradó anyagot is, amely lehetővé teszi a pontosabb munkavégzést.

Rétegvastagság

A glettanyag rétegvastagsága sem mellékes szempont. Ha nagyobb repedéseket, mélyedéseket kell kijavítani, akkor olyan glettanyagra van szükséged, amely vastagabb rétegben is felvihető anélkül, hogy megrepedne. Ilyen esetekben az alapglett vagy a cementes glett a legjobb. A vékonyabb rétegekhez, a végső simításhoz pedig a finomglett.

A jó glettanyag kiválasztása kulcsfontosságú lépés a felújítás vagy építkezés során. Az, hogy milyen típusú glettanyagot választasz, nagyban befolyásolja a végeredményt és a falak tartósságát. Legyen szó durva vagy finom glettelésről, beltéri vagy kültéri munkákról, mindig a felhasználási területnek megfelelő anyagot válaszd.

Emellett bármilyen jó is a glettanyag, szakszerű előkészítéssel, a gyártó használatra vonatkozó javaslatainak figyelembevételével és a glettelés lépéseinek betartásával végezd el a munkát. Sőt, a falak glettelése nemcsak technikai feladat, hanem egyfajta művészet is, amelynek végeredménye az otthonod megjelenését alapvetően meghatározza.

Ne feledd: építkezéshez és felújításhoz a glettelés kellékeit webáruházunkban a Vakolat, csemperagasztó, habarcs, cement, szilikon kategóriában találod!

Kapcsolódó cikkek:

Minden, amit a vakolóanyagról tudni kell

Alapfelszerelés otthoni falfestéshez és tapétázáshoz

A lazúrozás fortélyai
 

Kapcsolódó termékek

    • -5%
    Raktáron
    6 600 Ft / zsák
    6 240 Ft / zsák
    312 Ft / kg
    Megnézem
    • -2%
    Raktáron
    6 220 Ft / zsák
    6 035 Ft / zsák
    302 Ft / kg
    Megnézem